Ofis Koltuğunuzu Nasıl Temizlersiniz

Ofis Koltuğu Temizleme

Düzenli ve yoğun kullanıma giren diğer mobilyalarda olduğu gibi, ofis koltuğunuz hızla mikrop ve alerjen yuvası haline gelebilir. Ancak yaygın ev temizlik malzemeleriyle sandalyenizi yeni gibi tutabilirsiniz.

Ofis koltukları, özellikle yüksek oranda ayarlanabilen koltuklar , tiftik, toz, kırıntı ve saçın saklanabileceği ve birikebileceği köşelere ve yarıklara sahip olma eğilimindedir. Döşemeli veya döşemesiz bir sandalyeniz olsun, bunları temizlemenize yardımcı olacağız.

Tabii ki, koltuğunuzda ya sandalyeye iliştirilmiş ya da üreticinin web sitesinde temizlik talimatları varsa, her şeyden önce bu yönergeleri izleyin. Örneğin, Herman Miller’ın Aeron sandalyeleri için bir bakım ve bakım kılavuzu var (PDF) . Buradaki önerilerimizin çoğu, farklı türde sandalye malzemelerini kapsayan Steelcase’in yüzey malzemeleri kılavuzuna (PDF) dayanmaktadır.

Herşeyi Temizle

Evinizdeki her şeyi nasıl gıcırtılı temiz tutacağınız konusunda adım adım tavsiyeler alın.

Neye ihtiyacın var
Bir ofis koltuğunu temizlemek için kullanılan malzemeler, bir sandalyenin koltuğuna yerleştirilmiş olarak gösterilmiştir. İçerisinde alkol, toz bezi, el süpürgesi ve sprey şişesi bulunur.

Bazı sandalyelerde temizlik kodu içeren bir etiket (genellikle koltuğun alt tarafında) bulunur. Bu döşeme temizleme kodu (W, S, S/W veya X) koltukta kullanım için en iyi temizleyici türlerini önerir (örneğin su bazlı veya yalnızca kuru temizleme solventleri). Temizleme kodlarına göre hangi temizleyicilerin kullanılacağını belirlemek için bu kılavuzu izleyin .

Deri, vinil, plastik ağ veya poliüretan kaplı sandalyelerin bakımı aşağıdaki malzemeler kullanılarak düzenli olarak yapılabilir:

Elektrikli süpürge : El tipi elektrikli süpürge veya kablosuz çubuk elektrikli süpürge , bir sandalyeyi olabildiğince sorunsuz bir şekilde süpürebilir. Bazı elektrikli süpürgelerde ayrıca döşemeden toz ve alerjenleri çıkarmak için özel olarak tasarlanmış ek parçalar bulunur.
Bulaşık deterjanı : Yedinci Nesil Bulaşık Sıvısını öneririz, ancak herhangi bir şeffaf bulaşık sabunu veya yumuşak sabun işe yarar.
Bir sprey şişesi veya küçük bir kase.
İki veya üç temiz, yumuşak bez: Mikrofiber bezler, eski bir pamuklu tişört veya arkasında tiftik bırakmayan herhangi bir paçavra işinizi görecektir.
Bir toz bezi veya basınçlı hava kutusu (isteğe bağlı): Swiffer Duster gibi bir toz bezi , elektrikli süpürgenizin ulaşamayacağı dar yerlere ulaşabilir. Alternatif olarak, herhangi bir kir parçacığını üflemek için bir kutu basınçlı hava kullanabilirsiniz.

Derinlemesine temizlik veya leke çıkarma için:

Sürtünme alkolü, sirke veya çamaşır deterjanı: İnatçı kumaş lekeleri biraz daha yardım gerektirir. Tedavi türü lekenin türüne bağlı olacaktır.
Portatif bir halı ve döşeme temizleyicisi : Derin temizlik veya koltuğunuzdaki ve diğer döşemeli mobilya ve halılardaki sık pisliklerin üstesinden gelmek için , favorimiz olan Bissell SpotClean Pro (3624) gibi bir döşeme temizleyicisine yatırım yapmayı düşünün.

Bunun temizlenmesi ne kadar sürer?

Günlük olarak, herhangi bir dökülen veya lekeyi, derinlemesine yerleşmelerini önlemek için su veya su-sabun solüsyonu ile silerek hemen temizlediğinizden emin olun. Bu yaklaşık beş dakika sürmeli.

Düzenli bakım temizliği, koltuğunuzu tazelemek ve toz ve mikropları temizlemek için 15 dakika kadar kısa bir süre (artı havada kuruma süresi) sürebilir. Bunu haftalık olarak veya çalışma alanınızı süpürdüğünüz veya süpürdüğünüz ya da masanızı sildiğiniz sıklıkta yapmanızı öneririz.

İnatçı lekeleri çıkarmak veya mevsimlik derinlemesine temizlik yapmak için yaklaşık 30 dakika ayırın.

Tüm sandalyeyi vakumlayın ve tozu alın
Sandalyenin tepesinden tekerleklere kadar tüm toz, tiftik, saç veya diğer kalıntıları iyice süpürün. Süpürgenizle ulaşılması zor alanlar varsa, bu dar alanları temizlemek için bir toz bezi veya bir kutu basınçlı hava kullanın.

Bir ofis koltuğunun plastik bileşenlerinin tozunu almak için Swiffer toz bezi kullanan bir kişinin eli.
Fotoğraf: Melanie Pinola
Sandalyeyi sabunlu su ile silin
Küçük bir kapta veya bir sprey şişesinde birkaç damla bulaşık sabununu ılık suyla karıştırın. Steelcase , bir ölçü sabunun 16 ölçü su ile karıştırılmasını önerir (PDF) , ancak bu kadar kesin olmak zorunda değilsiniz.

Koltuğun tüm yüzeylerini solüsyona batırılmış bir bezle nazikçe silin veya solüsyonu sandalyeye hafifçe püskürtün ve bir bezle kurulayın. Sandalyenin yüzeyini kaplayacak kadar kullanın, ancak bu, sandalyenin malzemelerine zarar verebileceğinden ara parçaya kadar ıslanacak kadar değil.

Durulayın ve kurutun
Başka bir bezi temiz suyla nemlendirin ve sabun kalıntılarını silin. Ardından sert yüzeyleri (kolçaklar ve sandalye ayakları gibi) veya koltuk kaplamalarını (deri ve vinil gibi) kurutmak için başka bir temiz bez kullanın.

Kumaş koltuklar gibi yumuşak yüzeyleri havayla kurumaya bırakın veya oturmaya geri dönmek için aceleniz varsa, nemi soğuk ayarda bir saç kurutma makinesiyle veya ıslak/kuru elektrikli süpürgeyle de alabilirsiniz.

Sürtünme alkolü veya başka bir temizlik maddesi ile lekeleri lekeleyin
Bulaşık sabunu solüsyonu bazı lekelerden kurtulmazsa, alkol bazlı bir temizleyici onları kaldırabilir. İlk olarak, temizleyicinin kumaşa zarar vermeyeceğinden emin olmak için koltuğun küçük, göze çarpmayan bir alanını (koltuğun alt tarafı gibi) test edin. Ardından, kumaşı doyurmadan lekeye birkaç damla alkolü nazikçe ovalayın. Kalıntıları nemli bir bezle çıkarın ve kumaşı kurumaya bırakın; alkol çabuk kurumalıdır.

Alkol lekeyi tamamen çıkarmazsa, farklı bir madde kullanarak lekeye saldırın. iFixit, bira, kan, çikolata, kahve ve mürekkep gibi yaygın lekeler için leke çıkarma önerileri sunar . Lekeyi tamamen çıkarmak için birkaç kez tekrar uygulamanız gerekebilir.

Bir döşeme temizleyicisi veya profesyonel bir servis ile derinlemesine gidin
Detaylı temizliği yapılmış bir ofis koltuğu.
Fotoğraf: Melanie Pinola
Derin temizlik veya en inatçı lekelerin üstesinden gelmek için , varsa portatif döşeme temizleyicisini kırın veya profesyonel bir döşeme temizleyicisinden hizmet alın.

Yorumlara kapalı.

Whatsapp'dan yaz
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?