Evde Koltuk Nasıl Temizlenir

Koltuk Temizleme

Kumaş kanepeler, kanepeler ve sandalyeler, rahatlıkları ve dayanıklılıkları nedeniyle son derece popülerdir, ancak en iyi işlenmiş kumaşın bile, en iyi durumda kalması için ara sıra temizliğe ihtiyacı olacaktır. Çoğu kanepe yılda bir veya iki kez derinlemesine temizlenmelidir, ancak kumaş mobilyaların bazen biraz daha fazla SRC’ye ihtiyacı olabilir; buna ayda bir kez vakumlama ve dökülmeleri ve lekeleri meydana gelir gelmez tedavi etme dahildir. İster rutin bir temizliği geç kalmış olun, ister kazayla dökülen bir sıvının kalıcı bir iz olmasını önlemek için yardıma ihtiyacınız olsun, Uzmanlarımız kumaş koltukları nasıl temizleyeceğini ve yeni gibi görünmesini sağlar.

Kumaş koltuk nasıl temizlenir

Kontrol etmeniz gereken ilk şey, üreticinin talimatlarıdır. Birçok kumaş kanepe, lekeleri önlemek için ön işlemden geçirilmiştir ve bazı temizlik çözümleri işlemin etkinliğini azaltabilir ve hatta kanepenin garantisini geçersiz kılabilir.

Birçok döşemeli kanepenin etiketinde temizlik kılavuzu bulunur. İşte en yaygın temizleme kodlarından bazıları ve ne anlama geldikleri. Genellikle kanepenizin etiketini minderlerin altına yapıştırılmış olarak bulacaksınız.

Kumaş Döşeme Temizleme Kodları

W Bu kumaş üzerinde su bazlı bir temizleyici kullanın
S Solvent bazlı bir temizleyici kullanın (yalnızca kuru temizleme)
W/S Su bazlı veya solvent bazlı temizleyiciler kullanabilir
X Su veya solvent bazlı temizleyiciler kullanmayın, yalnızca elektrikli süpürgeyle veya fırçayla temizleyin

Kanepenizi temizlemeden önce, her zaman göze çarpmayan bir alanı kontrol edin. Bu, kumaşın yüzeyine zarar vermemenizi sağlayacaktır. Ayrıca küçük bir alanı beyaz bir bezle ve tercih ettiğiniz temizleyiciyle ovarak rengin akıp akmadığını kontrol edin. Bezde renk çıkarsa, o temizleme solüsyonunu kanepenin tamamında kullanmayın.

Koltuk Yıkama

Makine olmadan döşeme nasıl temizlenir

Buharlı temizlik, kumaş bir kanepedeki kiri temizlemenin ve ona yeni bir hayat vermenin harika bir yoludur, ancak tek çözüm bu değildir. Bir kanepeyi fırça, elektrikli süpürge ve biraz dirsek yağı ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Kumaş bir kanepeyi temizlemek için şu basit adımları izleyin:

 • Kırıntıları veya gevşek kiri temizlemek için sert kıllı bir fırça kullanın
 • Fırça eklentisini kullanarak kanepeyi süpürün
 • İnatçı lekeleri uygun bir temizleme solüsyonuyla lekeleyin
 • Kanepenin kurumasına izin verin

Koltuk minderleri nasıl temizlenir

Döşemeli kanepenizin çıkarılabilir minderleri varsa, bunlar ayrı olarak temizlenebilir. İlk olarak, etiketteki temizleme talimatlarını kontrol edin. Bazı kumaş yastık kılıfları makinede yıkanabilir. Bu, minderleriniz için geçerliyse, örtüleri çıkarın ve yıkayın.

Köpük yastık pedlerini temizlemek için, ılık su banyosuna elde yıkamak için tasarlanmış az miktarda yumuşak deterjan ekleyin. Suyu ve sabunu köpüğe almak için minderleri daldırın ve bastırın. Lekeleri ovalayın ve ardından sabun kalıntılarını gidermek için temiz suyla durulayın. Suyun yastığın içinde veya altında sıkışmasını önlemek için ara sıra çevirerek havayla kurumasına izin verin.

Minderlerinizi yıkayamıyorsanız, dışarı çıkarın ve dövün. Bu, tozu ve kiri ortadan kaldıracaktır. Lekeleri uygun bir temizleme solüsyonuyla veya etiketinde W veya WS kodu olan koltukları buharla temizleyin. X veya S ile işaretlenmiş kanepeler buharla temizlenemez.

Artık evde koltuk döşemesini nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz!

Profesyonel İpucu: Tüm evinizi taze ve temiz tutmak için yastıklarınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenin !

Bir kanepeyi nasıl derinlemesine temizlersiniz?

Bazen rutin bir temizlik yeterli olmaz ve koltuğunuzun derinlemesine temizlenmesi gerekebilir. Çocuklar, evcil hayvanlar ve hatta sakar yetişkinler, çıkarılması gereken lekelere neden olabilir. Aile koltuğunuza gecikmiş bir TLC veriyor ya da kullanılmış bir kanepeyi temizliyor ve sterilize ediyor olun, yeni gibi görünmesini nasıl sağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Kırıntıları, kiri ve saçı temizlemek için kanepeyi fırçalayın
 2. Daha iyice temizlemek için fırça eklentisini bir vakumda kullanın.
 3. Minderleri çıkarın ve mümkünse ayrı olarak temizleyin.
 4. Kanepenin üzerine kabartma tozu serpin ve 20-30 dakika bekletin.
 5. Kabartma tozu vakumlayın
 6. Leke tedavisi lekeleri
 7. Kanepeyi kurumaya bırakın

Koltuk Silme

SRC kumaş kanepe temizleyici

Piyasada birçok uzman kumaş temizleyici var, ancak kanepenizi süslemek için bir servet harcamanıza gerek yok. Bu SRC temizleyiciler birçok farklı kumaşta kullanıma uygundur. Sadece etiketi kontrol edin ve önce göze çarpmayan bir alanı kontrol edin ve uygun bir çözüm kullandığınızdan emin olmak için koltuğunuzun temizlik etiketini kontrol etmeyi unutmayın.

sirke ile kumaş kanepe nasıl temizlenir

Beyaz sirke inatçı lekelerle mücadele için harikadır ve çoğu kumaşta güvenle kullanılabilir. Bu, bir kumaş kanepeyi doğal olarak temizlemeyi ideal hale getirir. Aşağıdaki çözümü yapın ve lekeyi çıkarmak için kullanın – kanepeyi ıslatmayın ve ovalamayın, çünkü lekeyi yayma riskiniz vardır.

 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı beyaz sirke
 • İsteğe bağlı: 1 çay kaşığı bulaşık sabunu

Döşemeli bir kanepe deterjanla nasıl temizlenir

Daima kumaşınız için güvenli ve uygun bir deterjan kullanın. Özel döşeme deterjanları satın alabilir veya elde yıkamak için tasarlanmış yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, aşağıdaki solüsyonu yapın ve bir sünger kullanarak lekeye uygulayın. Lekeyi çok ıslatmayın. Leke kalktığında, deterjanı çıkarmak için temiz su ile kurulayın ve fazla nemi kurutmak için kağıt havlu kullanın.

 • 2 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı deterjan

Su olmadan kumaş kanepe nasıl temizlenir

Kir ve lekeleri çıkarmanın en iyi yollarından biri , özellikle ıslak lekelerde kabartma tozu kullanmaktır. Alanın üzerine serpin ve 20-30 dakika bekletin (veya leke hala ıslaksa kabartma tozu kuruyana kadar). Çıkarmak için kabartma tozunu vakumlayın.

Alternatif olarak kurumuş lekeleri çıkarmak için kuru temizleme bezleri kullanabilirsiniz. Bu bezler kuru temizleme solüsyonuyla ön işlemden geçirilmiştir, bu nedenle etrafta bulundurmak için kullanışlıdırlar. Etiketteki talimatları izleyin. Çoğu kuru temizleme bezi, lekeyi parçalamak için hafifçe ovalayarak çalışır. Temizleme solüsyonunun ısıyla etkinleştirilmesi gerekiyorsa alanı ısıtmak için bir saç kurutma makinesi kullanın.

Bir kanepe nasıl şampuanlanır

Bir kanepeyi şampuanlamanın en kolay yolu, bir halı temizleyicisi veya uzman bir kanepe temizleyicisi kullanmaktır. Mümkün olduğunca fazla gevşek kiri çıkarmak için kanepeyi iyice süpürerek başlayın. Ardından temizleyiciyi talimatlara göre su ve deterjanla doldurun. Kanepeyi fazla ıslatmaktan kaçının, çünkü bu, yeterince hızlı kurumazsa nem ve küf sorunlarına yol açabilir. Mümkün olduğunca fazla suyu çıkarmak için temizleyicideki emme özelliğini kullanın. Temizlemeyi bitirdikten sonra fazla suyu temizlemek için eski havluları kullanarak kurutmayı hızlandırabilirsiniz. Minderleri değiştirmeden önce kanepenin kurumasını bekleyin. Bir fan, havayı daha hızlı dolaştırarak bunu hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Koltuk Temizleme

Kanepenizi buharla nasıl temizlersiniz?

Kanepeyi temizlemenin bir başka harika yolu da buharlı temizleyici kullanmaktır. Bu makineler sadece ısı ve su ile temizlendiği için birçok kumaş için uygundur. İşi kolaylaştırmak için döşeme eki olan bir buharlı temizleyici seçin. Makinenin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatları izleyin ve yanıkları önlemek için sıcak buharın menzilinden uzak durmaya özen gösterin. Isının yükseldiğini unutmayın, bu yüzden kullanırken aplikatörün üzerine eğilmeyin. Kanepeyi duvarlardan daha net bir alana çekmek daha kolay olabilir, böylece etrafında kolayca çalışabilirsiniz.

Kumaş bir kanepeyi buharlı pişiriciyle temizlemek için, minderleri çıkararak ve her seferinde bir tarafı buharla temizleyerek başlayın. Ters çevirmeden ve diğer tarafı temizlemeden önce her iki tarafın da kurumasını bekleyin. Bu onların nemli kokmasını önler. Bir alanı sürekli olarak buharla püskürtmek yerine, buharlı pişirici ataşmanı ile hızlı vuruşlar kullanın. Bu, kanepenin su basmasını önler.

Ardından, kanepenin çerçevesini temizleyin. Her alanın iyice temizlendiğinden ve hiçbir şeyin gözden kaçırılmadığından emin olmak için bunu küçük bölümlerde yapın. Minderleri iade etmeden önce kanepenin kurumasını bekleyin. Yakına bir fan yerleştirmek bu işlemi hızlandırabilir.

Bir kanepe nasıl dezenfekte edilir

Buharlı temizlik, kanepeyi dezenfekte etmenin etkili bir yoludur, ancak kanepeye sahip değilseniz veya bir temizlikçi kiralamak istiyorsanız başka yöntemler de vardır. Sürtünme alkolü , çok çeşitli mikropları ve patojenleri öldürebilir ve bu da onu harika bir seçim haline getirir.

 • 2 bardak ovma alkolü
 • 1 su bardağı su

Yukarıdakileri bir sprey şişesinde birleştirin ve kanepeyi hafifçe buğulayın. Çok ıslatmamaya özen gösterin. Çerçeveyi ve minderlerin her tarafını ayrı ayrı püskürtmek için mümkünse minderleri çıkarın. Kanepenin ve minderlerin kurumasına izin verin.

Koltuk Temizleme

Kumaş koltuktan leke nasıl çıkar

Kanepe lekeleri her zaman olur. Yiyecek, içecek, kir ve daha fazlası lekelere neden olabilir. Yukarıda listelenen temizleme yöntemleri, çoğu yiyecek ve kir lekesini çıkarabilir, ancak bazı leke türlerinin tamamen çıkarılması için biraz ekstra işlem yapılması gerekir.

Koltuktan su lekesi nasıl çıkar

Kanepe kumaşınız suya dayanıklı değilse, döküldüğünde su izleriyle sonuçlanabilir . Yarım bardak beyaz sirkeyi 2 bardak saf su ile bir sprey şişesinde birleştirin ve lekeyi hafifçe buğulayın. Lekenin dışından başlayın ve içeriye doğru çalışın. Alanın fazla ıslanmasını önlemek ve orijinal işaretleri kaldırmak için mikrofiber bir bezle iyice kurulayın. Alanı hızla kurutmak ve yeni bir leke oluşmasını önlemek için bir vantilatör veya saç kurutma makinesi kullanın.

Koltuktaki yağ lekesi nasıl çıkar

Yağ lekelerini çıkarmanın en iyi yolu bulaşık deterjanı kullanmaktır . Gresi hızlı ve kolay bir şekilde kesmek için tasarlanmıştır. 2 bardak suya bir çay kaşığı deterjan ekleyin ve bir bez veya sünger kullanarak lekeyi silin. Kumaşınızda su bazlı bir temizleyici kullanamıyorsanız, bunun yerine kuru temizleme bezi kullanın. Bu bezler aynı zamanda gresi kısa sürede kesecek şekilde işlenir.

Profesyonel İpucu: Kumaşınızda boya mı var? Şimdi nasıl temizleyeceğinizi öğrenin!

Sonuç olarak

Kumaş koltuğunuzda leke olması bir felaket olmak zorunda değildir. Döşemeli mobilyaların temizlenmesi zor görünse de, köşenizdeki Profesyoneller ile bu çok kolay! Ayrıca, rutin bahar temizliğinin bir parçası olarak kanepenizi temizlemek, ömrünü uzatmaya ve gelecek yıllar boyunca yeni gibi görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp'dan yaz
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?